Broson Steel – Kontakta oss på 0322-62 64 00

Kontakta oss

Broson Steel AB
Box 84
447 23 Vårgårda

Tel vxl: +46 322-62 64 00
Fax Steel: +46 322-62 64 80

Besöksadress
Broson Steel AB i Vårgårda
Entreprenadgatan 1
447 37 Vårgårda

Broson Steel AB i Västerås
Iggebygatan 12
72 220 Västerås

Försäljning

Jonas Lindquist
Jonas LindquistFörsäljningschef
0322-62 64 02
0709-34 74 76
jonas.lindquist@broson.se
Joakim Pehrson
Joakim PehrsonSäljare
021-14 57 65
0709-34 74 79
joakim.pehrson@broson.se
Jan Andersson
Jan AnderssonSäljare
0322-62 64 07
0709-34 74 77
jan.andersson@broson.se
Johan Hartman
Johan HartmanSäljare
0322-62 64 25
0709-34 74 78
johan.hartman@broson.se
Robert Heed
Robert HeedSäljare
0322-62 64 28
0709-34 74 72
Robert.heed@broson.se
Mats Johansson
Mats JohanssonSäljare
021-18 38 14
0709-34 74 75
mats.johansson@broson.se

Inköp

Måns Lindberg
Måns LindbergInköpare
0322-62 64 23
0709-34 74 92
mans.lindberg@broson.se
Caroline Thorild
Caroline ThorildInköpare
0322-62 64 09
0709-34 74 93
caroline.thorild@broson.se

Ekonomi / Administration

Fredrik Jonsson
Fredrik JonssonVD
0322-62 64 04
0709-34 74 74
fredrik.jonsson@broson.se
Mikael Svensson
Mikael SvenssonEkonomi- och IT-chef
0322-62 64 26
0709-34 74 84
mikael.svensson@broson.se

Lagerexpedition

Stefan Gavelius
Stefan GaveliusLagerchef
031-43 09 95
0709-34 74 83
stefan.gavelius@broson.se

Jobba hos oss

200227

Kundansvarig säljare till Broson Steel

Arbetsbeskrivning
Välkommen till Broson Steel AB, företaget som älskar att göra affärer med stål.

Vi söker nu en erfaren säljare som kommer att vara kundansvarig för ett antal kunder med fokus på att utveckla både befintliga och nya affärer. Är du en relationsbyggare med intresse för affärer och människor? Då är det dig vi söker!

För att lyckas i rollen som kundansvarig säljare
Du förväntas bygga relationer med kunder genom kundbesök där du identifierar kundens behov.
Du kommer arbeta såväl självständigt som tillhöra ett team bestående av andra säljare samt ha kontakt med andra avdelningar så som inköp, lager och ekonomi.
Du kommer ansvara för prisförhandlingar, offerering, avtalstecknande samt löpande uppföljning avseende både ekonomiska resultat samt kundtillfredsställelse.
Du vill, och jobbar mot samma mål som dina kollegor vilket är viktigt både för företaget men också för våra kunder.

Din bakgrund samt erfarenhet
Du är en erfaren säljare, gärna med teknisk inriktning.
Erfarenhet av stål och framför allt rör är meriterande.
God kontaktknytare som visar intresse för kunden och på så sätt kan se kundens behov.
Du är resultatorienterad och ser möjligheter istället för problem.
Du har körkort (B) och har möjlighet att besöka kunder obehindrat.
Då personlighet och erfarenhet är viktig i rekrytering är vi flexibla vad gäller placeringsort/kontor.

Om Broson Steel
Broson Steel är specialister på produkter och tjänster gällande svetsade stålrör, konstruktionsrör och kallformade profiler. Våra produkter påträffas i de mest skilda sammanhang, branscher och användningsområden. Varhelst du rör dig i det vardagliga livet så finns stålkomponenter av olika slag som fyller en viktig funktion.
Det kan handla om butiksinredning, lyft- och transporthjälp, viltstängsel, möbler, fordons- och maskindetaljer, rack samt maskinskydd på arbetsplatser med mera.

Huvudkontoret är beläget i Vårgårda medan lager och bearbetning finns i Göteborg. Försäljningskontor finns i Vårgårda och Västerås.

Sverige och Norge är huvudmarknader, men viss export förekommer även till länder i övriga norra Europa.

Är du vår nya säljare, skicka ditt CV samt personligabrev till Fredrik Jonsson
Intervjuer sker löpande

Fredrik.Jonsson@broson.se
0709-347474

Här kan ni ladda ner ”Kundansvarig säljare till Broson Steel” i pdf-format.